Największym problemem na początku może być fakt, że wiele osób posiada tylko jedną partycję systemową. Dotyczy to głównie komputerów kupowanych w super i hipermarketach. Do instalacji świeżego systemu będziemy musieli sformatować systemową partycję C. Oznacza to, że wszystkie dane z niej znikną. Więc przed przystąpieniem do procesu instalacji należałoby przenieść wszystkie nasze dokumenty z partycji C oraz pulpitu na inną partycję lub na nośniki DVD lub pamięci pendrive.
Jeżeli to zrobimy jesteśmy już na dobrej drodze. Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto zrobić przed formatem. Jeżeli nie wiemy dokładnie jakie modele urządzeń posiadamy w komputerze należy spisać sobie je na kartce dopóki posiadają one zainstalowane sterowniki. W tym celu należy wejść do menadżera urządzeń i spisać modele następujących urządzeń: karta graficzna, karta dźwiękową oraz wszystkie karty sieciowe. Nie zapomnijmy o płycie głównej, której model sczytamy dzięki programowi Everest. Znając wersję posiadanych urządzeń będziemy mogli łatwo odnaleźć nowe wersje sterowników, które będą nam potrzebne po zainstalowaniu Windows. Proponuję wyszukać je jeszcze przed instalacją systemu i skopiować sobie na później, na pendrive lub CD. Odpowiednie sterowniki bardzo łatwo jest znaleźć wpisując ich dokładną nazwę i model w wyszukiwarce google. Lub po prostu wchodząc na stronę producenta.
OK. Upewniliśmy się, że na systemowym dysku (zwykle C) i pulpicie, który również znajduje się na partycji systemowej nie zostały żadne ważne i potrzebne pliki. Mamy też przygotowane sterowniki do naszego sprzętu. Co teraz?
Instalacja systemu Windows XP
Teraz śmiało możemy włożyć płytę CD z oprogramowaniem do napędu i wykonać restart komputera. By uruchomił się instalator Windows w BIOS musi być ustawione pierwsze botowanie z napędu CD/DVD. Jeżeli na ekranie post nie wyświetla się literka uruchamiająca wybór urządzenia do botowania (BOOT MENU) to będziemy musieli udać się właśnie do BIOS. W BIOS odnajdujemy opcję FIRST BOOT DEVICE (lub podobną) i ustawiamy tam za pomocą klawiszy PAGE UP/PAGE DOWN napęd, w którym umieściliśmy płytkę z Windows. Gdy wszystko będzie poprawnie ustawione i wykonamy ponownie restart komputera to na ekranie pojawi się następujący komunikat:
Oznacza to, że komputer odnalazł płytę z systemem. Wciskamy wtedy dowolny klawisz na klawiaturze by instalator wystartował.
Kolejny etap to potwierdzenie rozpoczęcia instalacji. My wybieramy ENTER czyli instalacja Windows XP.
Licencja ? aby przejść dalej należy ją zatwierdzić wciskając F8.
Jeżeli nie mamy nowego dysku tylko instalujemy świeży system i usuwamy stary pojawi się taki komunikat:
Na moim dysku miałem dwie partycje jedna 8GB zaś druga 30GB. Do instalacji Windows XP zalecam stworzyć partycję co najmniej 20GB. Sam system tyle nie wymaga, ale będziemy potrzebowali więcej miejsca na programy, które będą się instalowały na dysku systemowym.
Wybieramy więc partycję C: i klikamy ENTER.
Następnie pojawi się taki oto ekran:
Teraz instalator przeprowadzi formatowanie i rozpocznie kopiowanie plików z płyty CD.
Po kilku minutach nastąpi samoczynny restart
Po wykonaniu restartu ponownie pojawi się opcja: Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD. Należy wtedy odczekać kilka sekund nie wciskając żadnego przycisku. Nie chcemy przecież by instalator uruchomił się od początku. Gdy odczekamy kilka sekund powiadomienie to zniknie i będzie kontynuowana rozpoczęta kilka minut temu instalacja systemu.
Po chwili pojawi się taki oto ekran:
Teraz możemy pójść do kuchni i zrobić sobie kawę lub herbatę. Po kilku minutach będziemy znowu potrzebni.
Tutaj klikamy Dalej
Na kolejnym ekranie wpisujemy dowolne dane do widocznych pól i klikamy Dalej
Instalator poprosi nas o podanie klucza instalacji
I czekamy dalej, W zależności od szybkości komputera proces ten może
potrwać od 10minut do nawet 30minut. Po skończeniu instalacji nastąpi
samoczynny restart komputera. Wtedy możemy wyciągnąć płytę CD z napędu
by instalator nie próbował się znowu uruchamiać.
Chwilę później…
Po restarcie nastąpi pierwsze uruchomienie systemu. Zostaniemy
przywitani komunikatem Zapraszamy! Teraz poświęcimy 2-3 minuty
na końcową konfigurację komputera. Klikamy Dalej.
Wybieramy opcję automatycznych aktualizacji i ponownie klikamy Dalej
Kto będzie używać tego komputera? Musimy wpisać co najmniej jednego użytkownika. I oczywiście Dalej.
Dziękujemy! Instalator zakończy właśnie pracę. Klikamy Zakończ
Kolejnym ekranem jest ekran powitalny Zapraszamy i po chwili ukazuje nam
się pulpit świeżutkiego i czystego jak łza systemu Windows XP.
- płyta główna
- restart PC
- karta graficzna
- restart PC
- karta dzwiękowa
- restart PC
- karty sieciowe
- restart PC
Po zainstalowaniu wszystkich sterowników możemy rozpocząć personalizowanie systemu. Instalujemy wszystkie potrzebne nam programy, komunikatory i cieszymy się z nowego i szybko działającego systemu Windows.
Powodzenia!









\




Brak komentarzy:
Prześlij komentarz