System operacyjny Windows ma to do siebie, że już po kilku miesiącach
użytkowania zapycha się i zaczyna mocno zwalniać. Komputer uruchamia
się wolniej, a proste czynności zajmują tyle czasu co na komputerze
z przed kilku lat. Wytrwali chwytają się pomocy różnych narzędzi do
czyszczenia systemu, niestety działają one z różnym skutkiem i zwykle
pomagają tylko na chwilę. Krótko mówiąc reinstalacji Windows nie uniknie
nikt. Dziś pokażemy wam jak sprawnie i bez nerwów sformatować partycję
systemową i zainstalować ponownie świeży system operacyjny. Zapraszam.
Od czego zacząć?
Największym problemem na początku może być fakt, że wiele osób
posiada tylko jedną partycję systemową. Dotyczy to głównie komputerów
kupowanych w super i hipermarketach. Do instalacji świeżego systemu
będziemy musieli sformatować systemową partycję C. Oznacza to,
że wszystkie dane z niej znikną. Więc przed przystąpieniem do procesu
instalacji należałoby przenieść wszystkie nasze dokumenty z partycji C
oraz pulpitu na inną partycję lub na nośniki DVD lub pamięci pendrive.
Jeżeli to zrobimy jesteśmy już na dobrej drodze. Jest jeszcze jedna
rzecz, którą warto zrobić przed formatem. Jeżeli nie wiemy dokładnie
jakie modele urządzeń posiadamy w komputerze należy spisać sobie je
na kartce dopóki posiadają one zainstalowane sterowniki. W tym celu
należy wejść do menadżera urządzeń i spisać modele następujących
urządzeń: karta graficzna, karta dźwiękową oraz wszystkie karty
sieciowe. Nie zapomnijmy o płycie głównej, której model sczytamy dzięki
programowi
Everest.
Znając wersję posiadanych urządzeń będziemy mogli łatwo odnaleźć nowe
wersje sterowników, które będą nam potrzebne po zainstalowaniu Windows.
Proponuję wyszukać je jeszcze przed instalacją systemu i skopiować sobie
na później, na pendrive lub CD. Odpowiednie
sterowniki bardzo łatwo jest znaleźć wpisując ich dokładną nazwę i model w wyszukiwarce
google. Lub po prostu wchodząc na stronę producenta.
OK. Upewniliśmy się, że na systemowym dysku (zwykle C) i pulpicie,
który również znajduje się na partycji systemowej nie zostały żadne
ważne i potrzebne pliki. Mamy też przygotowane sterowniki do naszego
sprzętu. Co teraz?
Instalacja systemu Windows XP
Teraz śmiało możemy włożyć płytę CD z oprogramowaniem do napędu
i wykonać restart komputera. By uruchomił się instalator Windows w
BIOS
musi być ustawione pierwsze botowanie z napędu CD/DVD. Jeżeli
na ekranie post nie wyświetla się literka uruchamiająca wybór urządzenia
do botowania (BOOT MENU) to będziemy musieli udać się właśnie do BIOS.
W BIOS odnajdujemy opcję FIRST BOOT DEVICE (lub podobną) i ustawiamy tam
za pomocą klawiszy PAGE UP/PAGE DOWN napęd, w którym umieściliśmy
płytkę z Windows. Gdy wszystko będzie poprawnie ustawione i wykonamy
ponownie restart komputera to na ekranie pojawi się następujący
komunikat:
Oznacza to, że komputer odnalazł płytę z systemem. Wciskamy wtedy dowolny klawisz na klawiaturze by instalator wystartował.
Teraz instalator zacznie ładowanie potrzebnych mu plików i sterowników.
Kolejny etap to potwierdzenie rozpoczęcia instalacji. My wybieramy ENTER czyli instalacja Windows XP.
Licencja ? aby przejść dalej należy ją zatwierdzić wciskając F8.
Jeżeli nie mamy nowego dysku tylko instalujemy świeży system i usuwamy stary pojawi się taki komunikat:
My oczywiście wybieramy ESC ? czyli instalacja świeżej kopii Windows
Na moim dysku miałem dwie partycje jedna 8GB zaś druga 30GB. Do
instalacji Windows XP zalecam stworzyć partycję co najmniej 20GB. Sam
system tyle nie wymaga, ale będziemy potrzebowali więcej miejsca
na programy, które będą się instalowały na dysku systemowym.
Wybieramy więc partycję C: i klikamy ENTER.
Następnie pojawi się taki oto ekran:
Tutaj należy wybrać opcję Formatuj partycję stosując system plików NTFS (Szybkie) i klikamy ENTER.
Teraz instalator przeprowadzi formatowanie i rozpocznie kopiowanie plików z płyty CD.
Po kilku minutach nastąpi samoczynny restart
Po wykonaniu restartu ponownie pojawi się opcja: Dowolny klawisz
spowoduje rozruch z dysku CD. Należy wtedy odczekać kilka sekund nie
wciskając żadnego przycisku. Nie chcemy przecież by instalator uruchomił
się od początku. Gdy odczekamy kilka sekund powiadomienie to zniknie
i będzie kontynuowana rozpoczęta kilka minut temu instalacja systemu.
Po chwili pojawi się taki oto ekran:
Teraz możemy pójść do kuchni i zrobić sobie kawę lub herbatę. Po kilku minutach będziemy znowu potrzebni.
Tutaj klikamy Dalej
Na kolejnym ekranie wpisujemy dowolne dane do widocznych pól i klikamy Dalej
Instalator poprosi nas o podanie klucza instalacji
Po jego podaniu klikamy dalej i na kolejnym ekranie wpisujemy
wymyśloną nazwę komputera i klikamy Dalej. Tworzenie hasła
administratora nie jest wymagane ale zalecane.
I czekamy dalej, W zależności od szybkości komputera proces ten może
potrwać od 10minut do nawet 30minut. Po skończeniu instalacji nastąpi
samoczynny restart komputera. Wtedy możemy wyciągnąć płytę CD z napędu
by instalator nie próbował się znowu uruchamiać.
Chwilę później…
Po restarcie nastąpi pierwsze uruchomienie systemu. Zostaniemy
przywitani komunikatem Zapraszamy! Teraz poświęcimy 2-3 minuty
na końcową konfigurację komputera. Klikamy Dalej.
Wybieramy opcję automatycznych aktualizacji i ponownie klikamy Dalej
Kto będzie używać tego komputera? Musimy wpisać co najmniej jednego użytkownika. I oczywiście Dalej.
Dziękujemy! Instalator zakończy właśnie pracę. Klikamy Zakończ
Kolejnym ekranem jest ekran powitalny Zapraszamy i po chwili ukazuje nam
się pulpit świeżutkiego i czystego jak łza systemu Windows XP.
Od tego momentu zaczynamy instalowanie wcześniej ściągniętych z Internetu sterowników w kolejności:
- płyta główna
- restart PC
- karta graficzna
- restart PC
- karta dzwiękowa
- restart PC
- karty sieciowe
- restart PC
Po zainstalowaniu wszystkich sterowników możemy rozpocząć
personalizowanie systemu. Instalujemy wszystkie potrzebne nam programy,
komunikatory i cieszymy się z nowego i szybko działającego systemu
Windows.
Powodzenia!